Members of National Legislative Assembly

From SouthSudanInfo.com
Jump to: navigation, search

The National Legislative Assembly comprises of

  • Members of the former Southern Sudan Legislative Assembly
  • Former members of the National Assembly of Sudan elected from constituencies in Southern Sudan
  • Members appointed under Article 94(2)(b) of the Transitional Constitution of South Sudan.

Members of former Southern Sudan Legislative Assembly

Member Title Party State
1 Hon. James Wani Igga Speaker SPLM Central Eq.
2 Hon. Onyoti Adigo Nyikwac Opposition/L SPLM-DC Upper Nile
3 Hon. Daniel Awet Akot D/Speaker SPLM Lakes
4 Hon. Anthony Lino Makana Minister SPLM Western Eq.
5 Hon. Awut Deng Achuil Minister SPLM Warrap
6 Hon. Agnes Kwaje Lasuba Minister SPLM Central Eq.
7 Hon. Barnaba Marial Benjamin Minister SPLM Jonglei
8 Hon. David Deng Athorbei Minister SPLM Lakes
9 Hon. Gier Chuang Aluong Minister SPLM Jonglei
10 Hon. James Kok Ruea Minister SPLM Jonglei
11 Hon. Dr. Luka T. Monoja Minister SPLM Central Eq.
12 Hon. Madut Biar Yel Minister SPLM Northern B.G.
13 Hon. Michael Makuei Lueth Minister SPLM Jonglei
14 Hon. Nhial Deng Nhial Minister SPLM Warrap
15 Hon. Nyalok Tiong Gatluak Minister SPLM Unity
16 Hon. Paul Mayom Akec Minister SPLM Lakes
17 Hon. Bangout Amum Okiech Govt Chief W. SPLM Jonglei
18 Hon. Andrew Okong Ayom Opp. Chief W. SPLM-DC Upper Nile
19 Hon. Aleu Ayieny Aleu Chairperson SPLM Warrap
20 Hon. Prof. Barri A. Wanji Chairperson SPLM Western B. G.
21 Hon. Timothy Tut Chuol Chairperson SPLM Jonglei
22 Hon. Dengtiel A. Kur Chairperson SPLM Jonglei
23 Hon. Daniel Deng Monydit Chairperson SPLM Lakes
24 Hon. Joy Kwaje Eluzai Chairperson SPLM Central Eq.
25 Hon. Kom Kom Geng Chairperson SPLM Northern B.G.
26 Hon. Angelina Nyamouka Magoun Chairperson SPLM Jonglei
27 Hon. James Lual Deng Chairperson SPLM Warrap
28 Hon. Henry Dilah Odwar Chairperson SPLM Eastern Eq.
29 Hon. Pascal Bandindi Uru Chairperson SPLM Western Eq.
30 Hon. Debora Ajok Garang Chairperson SPLM Unity
31 Hon. Dr. Martha Martin Dak Chairperson SPLM Upper Nile
32 Hon. James Janka Duku Chairperson SPLM Central Eq.
33 Hon. Stephen Ajongo Akol Chairperson SPLM Northern B.G.
34 Hon. Rev. Mathew Mathiang Deang Chairperson SPLM Unity
35 Hon. James Reat Gony Chairperson SPLM Upper Nile
36 Hon. Mary Kiden Kimbo Chairperson Independent Central Eq.
37 Hon. David Okuer Akwany D/Chairperson SPLM Jonglei
38 Hon. Henry Omai Akolawin D/Chairperson SPLM Upper Nile
39 Hon. Kur Akol Deng D/Chairperson SPLM Upper Nile
40 Hon. Parmena Awerial Along D/Chairperson SPLM Lakes
41 Hon. Umjuma Juma Sabil D/Chairperson SPLM Western B. G.
42 Hon. Lucy Iyaya Loki D/Chairperson SPLM Eastern Eq.
43 Hon. Kutin Bayak Gil D/Chairperson SPLM Jonglei
44 Hon. Remijo Lasu Peter D/Chairperson SPLM Central Eq.
45 Hon. Ruai Kuol Jal D/Chairperson SPLM Unity
46 Hon. Jasmine Samuel Adakayi D/Chairperson SPLM Western Eq.
47 Hon. Mary Atong Bak D/Chairperson SPLM Warrap
48 Hon. Mary Nawai Martin D/Chairperson SPLM Western Eq.
49 Hon. Mary Kiden Enoka D/Chairperson SPLM Central Eq.
50 Hon. Akuot Deng Kawal D/Chairperson SPLM Warrap
51 Hon. Gordon Matot Tut D/Chairperson SPLM Lakes
52 Hon. Ngong Deng Gum D/Chairperson SPLM Northern B.G.
53 Hon. Betty Achan Ogwaro D/Chairperson SPLM Eastern Eq.
54 Hon. Asha Abboz Akuei D/Chairperson SPLM Warrap
55 Hon. Abuk Malual Aken Member SPLM Lakes
56 Hon. Abuk Payit Ayik Member SPLM Upper Nile
57 Hon. Achol Barouk Akasha Member SPLM Northern B.G.
58 Hon. Adeng Leek Deng Member SPLM Jonglei
59 Hon. Agyou Agyou Thiep Member SPLM Northern B.G.
60 Hon. Akon Bol Akok Member SPLM Northern B.G.
61 Hon. Alfred Wol Acwal Member SPLM Northern B.G.
62 Hon. Akon Diang Athian Member SPLM Warrap
63 Hon. Akot Dau Niyok Member SPLM Upper Nile
64 Hon. Angelo Lokinga Lohita Member SPLM Eastern Eq.
65 Hon. Angoryang Mark Loifidi Member SPLM Eastern Eq.
66 Hon. Arop Madut Arop Member SPLM Warrap
67 Hon. Aya Janet Alex Member SPLM Central Eq.
68 Hon. Bataria Mirror Maker Member SPLM Unity
69 Hon. Beatrice Aber Samson Member SPLM Eastern Eq.
70 Hon. Benjamin Malek Alier Member SPLM Jonglei
71 Hon. Barnardo Kpasira Martin Member SPLM Western B. G.
72 Hon. Bidali Moses Onesimo Member SPLM Central Eq.
73 Hon. Bellario Ahoy Ngong Member SPLM Northern B.G.
74 Hon. Bul Andrea Cosmas Member Independent Eastern Eq.
75 Hon. Charles Majak Alier Member SPLM Warrap
76 Hon. Charles Wello Onyony Member SPLM Jonglei
77 Hon. Dr. David Nailo Mayo Member SPLM Eastern Eq.
78 Hon. David Gai Chan Member SPLM Jonglei
79 Hon. David Unyo Demey Member SPLM Upper Nile
80 Hon. David Yien Bilieth Member SPLM Jonglei
81 Hon. Deng Dau Deng Member SPLM Jonglei
82 Hon. Dousman Joyce James Member SPLM Central Eq.
83 Hon. Elias Mathuc Member SPLM Western B. G.
84 Hon. Elizabeth Adut Mel Member SPLM Northern B.G.
85 Hon. Elizabeth Nyaluac Tap Member SPLM Jonglei
86 Hon. Emelia Aluel Bol Member SPLM Lakes
87 Hon. Elizabeth Nyawac Chol Member SPLM Upper Nile
88 Hon. Fatima Nyawang Biliu Member SPLM Unity
89 Hon. Festo Faustino Kumba Member SPLM Western Eq.
90 Hon. Francis Lokurnyang Angou Member SPLM Jonglei
91 Hon. Garang Deng Akong Member SPLM Northern B.G.
92 Hon. Gatwech Lam Puoch Member SPLM Upper Nile
93 Hon. Gathuak Riak Jak Member SPLM Upper Nile
94 Hon. George Costa Faustino Member SPLM Western Eq.
95 Hon. Grace Amo Alex Member SPLM Eastern Eq.
96 Hon. Gadwani Lopuke Cormoi Member SPLM Eastern Eq.
97 Hon. Henry Stephen Danga Member SPLM Central Eq.
98 Hon. Ismail Mathew Mukhter Member SPLM Central Eq.
99 Hon. Jacob Dau Kuol Member SPLM Northern B.G.
100 Hon. James Gatkur Wishierbal Member SPLM Unity
101 Hon. James Kueth Chol Member SPLM Upper Nile
102 Hon. John Chol Machar Member Independent Upper Nile
103 Hon. John Ivo Mounto Member SPLM Upper Nile
104 Hon. John Jok Chol Member SPLM Jonglei
105 Hon. Josephine Napwon Cosmos Member SPLM Eastern Eq.
106 Hon. Julius Ajeo Moilinga Member SPLM Eastern Eq.
107 Hon. Juma AlI Malau Member SPLM Central Eq.
108 Hon. Juma Amiro Dobo Member SPLM Western Eq.
109 Hon. June Malek Kur Member SPLM Jonglei
110 Hon. Kong Dak Jishlive Member SPLM Unity
111 Hon. Kornelio Mawien Dhor Member SPLM Warrap
112 Hon. Kuany Ayom Deng Member SPLM Warrap
113 Hon. Kuony War Jok Member SPLM Jonglei
114 Hon. Kuot Deng Kuot Member SPLM Warrap
115 Hon. Listisia Ihure Santino Member SPLM Eastern Eq.
116 Hon. Machok Majong Jong Member SPLM Warrap
117 Hon. Madalena Pita Emilion Member SPLM Central Eq.
118 Hon. Majok Yak Majok Member SPLM Warrap
119 Hon. Majok Dut Muorwel Member SPLM Warrap
120 Hon. Maker Deng Malou Member SPLM Jonglei
121 Hon. Manasseh Magok Rundial Member SPLM Unity
122 Hon. Mark Lotede Lowi Member SPLM Eastern Eq.
123 Hon. Mark Nyipouch Ubong Member SPLM Western B. G.
124 Hon. Mary Rero Jwac Member SPLM-DC Upper Nile
125 Hon. Martha Akuany Deng Member SPLM Jonglei
126 Hon. Martha Atong Mansor Member SPLM Upper Nile
127 Hon. Martin Ohuro Okeruk Member SPLM Eastern Eq.
128 Hon. Mary Puru Michael Member SPLM Central Eq.
129 Hon. Mary Nyaulang Ret Member SPLM Jonglei
130 Hon. Mary Bicensio Wani Member SPLM Central Eq.
131 Hon. Mat Ron War Roy Member SPLM Upper Nile
132 Hon. Martha Ayuek Yac Member SPLM Warrap
133 Hon. Mel Wal Achien Yor Member SPLM Northern B.G.
134 Hon. Michael Muot Dieu Member SPLM Unity
135 Hon. Mohammed Ahmed Musa Member SPLM Western B. G.
136 Hon. Monica Ayen Maguat Member SPLM Lakes
137 Hon. Nyachut Arok Member SPLM Lakes
138 Hon. Joseph Ngere Pasiko Member SPLM Western Eq.
139 Hon. Nibol Daniel Dhieu Member SPLM Lakes
140 Hon. Nyanyang Lok Rich Member SPLM Jonglei
141 Hon. Nyibol Bol Matip Member SPLM Warrap
142 Hon. Ohidei Victor Omuho Member Independent Eastern Eq.
143 Hon. Peter Bashir Gbandi Member SPLM Western Eq.
144 Hon. Prof. Paul Logale Jumi Member SPLM Central Eq.
145 Hon. Paulino Laku Kedia Member SPLM Central Eq.
146 Hon. Peter Longole Kuam Member SPLM Eastern Eq.
147 Hon. Philip Thon Leek Member SPLM Jonglei
148 Hon. Ramadan El Amin Member SPLM Western B. G.
149 Hon. Rebecca Atuet Makuet Member SPLM Lakes
150 Hon. Riek Maniel Ayuel Member SPLM Unity
151 Hon. Rejoice Bauda Simon Member SPLM Western Eq.
152 Hon. Dr. Richard K. Mulla Member Independent Western Eq.
153 Hon. Samuel Aban Achin Member SPLM-DC Upper Nile
154 Hon. Samuel Duwar Deng Member SPLM Warrap
155 Hon. Sebur John Mansuk Member SPLM Central Eq.
156 Hon. Simon Deng Duang Member SPLM Northern B.G.
157 Hon. Simon Malual Deng Member SPLM Lakes
158 Hon. Suzan Wasuk Sokiri Member SPLM Warrap
159 Hon. Timothy Taban Tuch Member SPLM Jonglei
160 Hon. Dr. Theophilus Ochang Lotti Member SPLM Eastern Eq.
161 Hon. Tongun Lado Rombek Member SPLM Central Eq.
162 Hon. Tulio Odongi Ayahus Member SPLM Eastern Eq.
163 Hon. Victoria Adhar Arop Member SPLM Warraaap
164 Hon. Vosca Martin Kumbori Member SPLM Western Eq.
165 Hon. Weu Kong Koyang Member Independent Upper Nile
166 Hon. Zakaria Matur Makuer Member SPLM Lakes
167 Hon. Dr. Riek Machar Teny Vice President SPLM Upper Nile
168 Hon. SPLM Central Eq.
169 Hon. SPLM Central Eq.
170 Hon. SPLM Jonglei

Former Members of National Assembly of Sudan (Elected from Southern Sudan constituencies)

Member Title Party State
1 Hon. Atem Garang D. Dekuek D/Speaker SPLM Jonglei
2 Hon. Thomas Wani Kundu Chairperson SPLM Central Eq.
3 Hon. Lidia Jok Chol Chairperson SPLM Upper Nile
4 Hon. Goc Makuac Mayol Chairperson SPLM Warrap
5 Hon. Ramadan Hassen Laku Chairperson SPLM Central Eq.
6 Hon. Deng Tong Kuol Chairperson SPLM Northern B.G.
7 Hon. John Gatnyai Thot D/Chairperson SPLM Unity
8 Hon. Ketura Yona Ambara D/Chairperson SPLM Western Eq.
9 Hon. Adelino Michael Wani D/Chairperson SPLM Eastern Eq.
10 Hon. George Andrea Juma D/Chairperson SPLM Western B.G.
11 Hon. Tut Kew Gatluak D/Chairperson NCP Unity
12 Hon. Riek Gai Kok Pres. Advisor NCP Jonglei
13 Hon. George Bureng Nyombe Minister SPLM Central Eq.
14 Hon. Lual Achuek Deng Minister SPLM Jonglei
15 Hon. Wek Mamer Kuol State Minister SPLM Warrap
16 Hon. Rashid Adam Alallah Member SPLM Western B.G.
17 Hon. Siro Garjuok Marino Member SPLM Western B.G.
18 Hon. Nadia Mahajuob Babiker Member SPLM Western B.G.
19 Hon. Jongkuc Johnson Kulang Member SPLM Lakes
20 Hon. Bullen Kot Beny Adiak Member SPLM Lakes
21 Hon. Alambeny Malith Riak Member SPLM Lakes
22 Hon. Daniel Dhieu Matuet Member SPLM Lakes
23 Hon. Jamal Juma Kakaya Member SPLM Lakes
24 Hon. Rebecca Aluel Mayor Member SPLM Lakes
25 Hon. Suzan Solomon Mamur Member SPLM Lakes
26 Hon. Remzi Monyping Cier Member SPLM Lakes
27 Hon. Caguor Aduong Manyang Member SPLM Warrap
28 Hon. Wol Deng Aleu Member SPLM Warrap
29 Hon. Rose Adau Deng Member SPLM Warrap
30 Hon. Alma Jervas Yak Member SPLM Warrap
31 Hon. Joseph Mathuc Mou Member SPLM Warrap
32 Hon. Bona Bak Nyang Member SPLM Warrap
33 Hon. Augustino Mathok Thok Member SPLM Warrap
34 Hon. Ayak Ngor Malek Member SPLM Warrap
35 Hon. William Ajel Deng Gai Member SPLM Northern B.G.
36 Hon. Ajok Wol Atak Deng Member SPLM Northern B.G.
37 Hon. Abraham Albino Kuot Member SPLM Northern B.G.
38 Hon. James Aguer Alij Member SPLM Northern B.G.
39 Hon. John Agany Deng Member SPLM Northern B.G.
40 Hon. Akuot Chan Kuac Member SPLM Northern B.G.
41 Hon. Akuar Gamar Ujieth Member SPLM Northern B.G.
42 Hon. Salih Saeed Uko Member SPLM Northern B.G.
43 Hon. Veronica Luis Renzi Member SPLM Western Eq.
44 Hon. Samson Ezekiel Ndiko Member SPLM Western Eq.
45 Hon. Justin Joseph Marona Member SPLM Western Eq.
46 Hon. Pasquale Clement Batali Member SPLM Western Eq.
47 Hon. Murad Meseka Dourania Member SPLM Western Eq.
48 Hon. Jamal Lomongin Peter Member SPLM Eastern Eq.
49 Hon. Paul Lotabu Mana Member SPLM Eastern Eq.
50 Hon. Luis Wille Atiol Member SPLM Eastern Eq.
51 Hon. Marko Lolibas Lojore Member SPLM Eastern Eq.
52 Hon. Veronica Rodento Onzi Member SPLM Eastern Eq.
53 Hon. Anita Allah-jabu Mursal Member SPLM Eastern Eq.
54 Hon. Justin Erat Kerepi Member SPLM Eastern Eq.
55 Hon. Natire Ann Grace Member SPLM Eastern Eq.
56 Hon. Mathias Loye Obura Member SPLM Eastern Eq.
57 Hon. Mary Nyiyom Lual Member SPLM Central Eq.
58 Hon. Anthony Kudus Justin Member SPLM Central Eq.
59 Hon. Joseph Dilli Lupara Member SPLM Central Eq.
60 Hon. David Allemy Poru Member SPLM Central Eq.
61 Hon. Paul Yoane Bonju Member SPLM Central Eq.
62 Hon. Agnes Nyoka Peter Member SPLM Central Eq.
63 Hon. James Angelo Celerino Member SPLM Central Eq.
64 Hon. Oliver Mori Benjamin Member SPLM Central Eq.
65 Hon. Lazarous Permena Farajalla Member SPLM Central Eq.
66 Hon. Lilly Kiden Eluzaya Member SPLM Central Eq.
67 Hon. Maker Thiong Maal Member SPLM Jonglei
68 Hon. Jacob Duang Wan Member SPLM Jonglei
69 Hon. Kuol Lual Awan Member SPLM Jonglei
70 Hon. Eloren Allen Kulem Member SPLM Jonglei
71 Hon. Elizabeth John Kuol Member SPLM Jonglei
72 Hon. Munira Abdalwahab Member SPLM Jonglei
73 Hon. John Badeng Chan Member SPLM Jonglei
74 Hon. Imelda Modi Tartisio Member SPLM Jonglei
75 Hon. David Thil Chol Member SPLM Jonglei
76 Hon. Michael Chot Lul Member SPLM Jonglei
77 Hon. Ann Lino Wor Abyei Member SPLM Jonglei
78 Hon. Jok Jak Bom Member SPLM Upper Nile
79 Hon. Elia Ullan Jongo Wako Member SPLM Upper Nile
80 Hon. Ali Adillan Nur-aldin Member SPLM Upper Nile
81 Hon. Asha Abdalsalam Alawad Member SPLM Upper Nile
82 Hon. Cecilia Achuil Mathew Member SPLM Upper Nile
83 Hon. Deng Chol Deng Member SPLM Upper Nile
84 Hon. Deng Goch Ayuel Member SPLM Upper Nile
85 Hon. Fatima Kur Chol Member SPLM Upper Nile
86 Hon. Bur Gatwich Kuny Member SPLM Upper Nile
87 Hon. Lang Tap Lam Member SPLM Unity
88 Hon. Puok Bol Mut Member SPLM Unity
89 Hon. Mary Yual Badeng Member SPLM Unity
90 Hon. Nadia Arop Dudi Member SPLM Unity
91 Hon. Majok Dau Chol Lak Member SPLM Unity
92 Hon. Michael Rut Koryom Member NCP Jonglei
93 Hon. Benjamin Bol Member SPLM-DC Upper Nile
94 Hon. Johnson Ollami Member SPLM-DC Upper Nile
95 Hon.Mayiik Ayii Deng Member SPLM Warrap
96 Hon. Member SPLM Warrap

Members appointed under Article 94(2)(b) of the Transitional Constitution of South Sudan

Name in Full
1 Mr. Lual Ding Wol
2 Mr. Alfred Lado Gore
3 Mr. Martin Elia Lomuro
4 Mr. Joseph Monytuil Weijang
5 Mr. Jacob Kenyi Leju
6 Ms. Sabina Dario Lokolong
7 Ms. Gloria Philemon Baime
8 Gen. Salva Mathok Gengdit
9 Mr. Agoth Ngot Riiny
10 Mr. Elia Emilio Kheir el Seed
11 Mr. Makuac Majok Akot
12 Mr. Majur Babur Ajala
13 Dr. William Othwon Awer
14 Mr. Gatluak Ruon Nyuot
15 Mr. Abraham Biar Deng
16 Mr. Isaac Deng Tur Agok
17 Mr. Reath Muoch Tang
18 Mr. John Wiyual Nguot
19 Mr. Domach Gatpan
20 Mr. Martin Mabil Kong
21 Gen. Alison Manani Magaya
22 Mr. Caeser Baya Loyala
23 Mr. Ubuch Ujwok Akuo
24 Mr. Peter Samuel Mogga
25 Mr. Scopas Taban Lokubang
26 Sultan Tem Kuac Ngor
27 Mr. Deng Majok Athian
28 Ms. Mary Jervas Yak
29 Mr. Paulino Wanawilla Unango
30 Mr. Oyai Deng Ajak
31 Mr. John Luk Jok
32 Mr. Kosti Manibe Ngai
33 Ms. Jemma Nunu Kumba
34 Ms. Awel Mawien Atem
35 Ms. Nyanaciek Nhial Majiit
36 Ms. Sarah Benjamin Gabriel
37 Mr. Akol Paul Kordit
38 Mr. Peter Charlaman Chawach
39 Ms. Georgeta Lat Mading de Bilkuei
40 Mr. Simon Deng Bol
41 Bishop Gabriel Roric Jur Yor
42 Ms. Fadwa Chwei Deng Yol
43 Mr. Anthony Jervase Yaak
44 Mr. Pitia Solomon Nyambur
45 Ms. Sophia Pal Gai
46 Mr. Franco Akech Ring
47 Mr. Wilson Lodiong Sebit
48 Mr. John Mourcol Mayiei
49 Mr. Peter Mariel Deng
50 Mrs. Adriana Ali Khamis
51 Mr. Mayom Kuoc Malek
52 Dr. Stanslauas Wani Jada
53 Eng. Sebit Abbe Worijibi
54 Mrs. Ayen Luka Baak
55 Gen. Peter Kozia Cirillo
56 Prof. Ajang Bior Duot
57 Mr. Clement Khamis Komoyangi
58 Mrs. Abuk Ngong Nyinkuany
59 Dr. Toby Maduot Parek
60 Mr. Philip Palet Gadin
61 Mr. John Paul Lako
62 Mrs. Margaret Samuel Aru Bol
63 Prof. Francis Ben Ataba
64 Mr. James Sigin Banak
65 Mr. Gabriel Guot Guot
66 Ms. Genivia Eliaba Jenaba

Comments

Personal tools

Navigation
News